Vishay/Dale RWR74S1212FRB12
RWR74S1212FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S1212FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12.1K OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S1212FRB12.pdf
Availability of RWR74S1212FRB12
QUANTITY
RWR74S1212FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S1212FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR74S1212FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S1212FRB12
Related LinksRWR74S1, RWR74S1212FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S1212FRB12 Details Description
Related parts for RWR74S1212FRB12
BOX STEEL BLUE 8"L X 8"W datasheet.pdf
SCOPEMETER 200MHZ B/W MED UNVRSL datasheet.pdf
FLANGED INLET W/85447 INS datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
16P MTA100 CONN ASSY ON TAPE datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
POT 1K OHM 100W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS 24MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf