Vishay/Dale RWR74S1370FRB12
RWR74S1370FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S1370FRB12
Brief Description
RES 137 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S1370FRB12.pdf
Availability of RWR74S1370FRB12
QUANTITY
RWR74S1370FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S1370FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR74S1370FRB12
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)137
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S1370FRB12
Related LinksRWR74S1, RWR74S1370FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S1370FRB12 Details Description
Related parts for RWR74S1370FRB12
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT 4K FLASH 44-PLCC datasheet.pdf
RES 100 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 52POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219AB datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CPLD 6864LUTS datasheet.pdf
LED CBL ASSY 5MM 0.5W WH/BK 4"LD datasheet.pdf