Vishay/Dale RWR74S1470FSBSL
RWR74S1470FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S1470FSBSL
Brief Description
RES 147 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S1470FSBSL.pdf
Availability of RWR74S1470FSBSL
QUANTITY
RWR74S1470FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S1470FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S1470FSBSL
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)147
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S1470FSBSL
Related LinksRWR74S1, RWR74S1470FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S1470FSBSL Details Description
Related parts for RWR74S1470FSBSL
DIP CABLE - CDR24G/AE24G/X datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 6.3A PNL MNT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN LEAD ASSY SGL END 16AWG 18" datasheet.pdf
MOTOR SYNC AC 2.7W 115V 300RPM datasheet.pdf
CLEAN CUT FR 1 1/2" BLK/WHT 250' datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 40 AWG 100 FT BU datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf