Vishay/Dale RWR74S14R0FRBSL
RWR74S14R0FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S14R0FRBSL
Brief Description
RES 14 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S14R0FRBSL.pdf
Availability of RWR74S14R0FRBSL
QUANTITY
RWR74S14R0FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S14R0FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S14R0FRBSL
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S14R0FRBSL
Related LinksRWR74S1, RWR74S14R0FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S14R0FRBSL Details Description
Related parts for RWR74S14R0FRBSL
CONN EDGECARD 48POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC ADSL LINE DVR CLASS-G 20VQFN datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 12PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 8.45KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 440MA 2.8 OHM SMD datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SMT KIT 11 BOARDS datasheet.pdf
RES SMD 0.36 OHM 1% 1/10W 0201 datasheet.pdf