Vishay/Dale RWR74S1501FRBSL
RWR74S1501FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S1501FRBSL
Brief Description
RES 1.5K OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S1501FRBSL.pdf
Availability of RWR74S1501FRBSL
QUANTITY
RWR74S1501FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S1501FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S1501FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S1501FRBSL
Related LinksRWR74S1, RWR74S1501FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S1501FRBSL Details Description
Related parts for RWR74S1501FRBSL
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.02 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
ENCLOS HSNG FOR 3U 84HP 315MM datasheet.pdf