Vishay/Dale RWR74S1501FRBSL
RWR74S1501FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S1501FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.5K OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S1501FRBSL.pdf
Availability of RWR74S1501FRBSL
QUANTITY
RWR74S1501FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S1501FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S1501FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S1501FRBSL
Related LinksRWR74S1, RWR74S1501FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S1501FRBSL Details Description
Related parts for RWR74S1501FRBSL
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RING 14-18 AWG #8 datasheet.pdf
TAPE COPPER FOIL 12.7MMX5.48M datasheet.pdf
RES 21.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 442 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 5.05K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 12-24VDC NPN datasheet.pdf
SC-SMT 3.81/05/90G 1.5SN BK datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 50V 1.9A SOD57 datasheet.pdf