Vishay/Dale RWR74S16R9FRBSL
RWR74S16R9FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S16R9FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 16.9 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S16R9FRBSL.pdf
Availability of RWR74S16R9FRBSL
QUANTITY
RWR74S16R9FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S16R9FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S16R9FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.9
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S16R9FRBSL
Related LinksRWR74S1, RWR74S16R9FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S16R9FRBSL Details Description
Related parts for RWR74S16R9FRBSL
RES 154K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 390K OHM 0404 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DGTL MEDIA SOC 337NFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
RES SMD 562K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU ARM 512KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf