Vishay/Dale RWR74S16R9FRBSL
RWR74S16R9FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S16R9FRBSL
Brief Description
RES 16.9 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S16R9FRBSL.pdf
Availability of RWR74S16R9FRBSL
QUANTITY
RWR74S16R9FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S16R9FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S16R9FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.9
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S16R9FRBSL
Related LinksRWR74S1, RWR74S16R9FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S16R9FRBSL Details Description
Related parts for RWR74S16R9FRBSL
TERM BLOCK 3.5MM VERT 12POS PCB datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.8A DDPAK datasheet.pdf
RES SMD 1.33KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 250MW SOD882 datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 4.5A 29 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.62KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT datasheet.pdf
GEN PURPOSE WHEEL 8X2X3" 5A MED datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 405MA 910 MOHM datasheet.pdf
D-SUB TO AUDIO CONNECTOR 14POS datasheet.pdf