Vishay/Dale RWR74S1801BMB12
RWR74S1801BMB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S1801BMB12
Brief Description
RES 1.8K OHM 5W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S1801BMB12.pdf
Availability of RWR74S1801BMB12
QUANTITY
RWR74S1801BMB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S1801BMB12
Internal Part NumberEIS-RWR74S1801BMB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S1801BMB12
Related LinksRWR74S1, RWR74S1801BMB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S1801BMB12 Details Description
Related parts for RWR74S1801BMB12
SENSOR 75PSI 3/8-24 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 150KHZ 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.92KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
MODULE XFRMR datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZHV3 datasheet.pdf
IDC SOCKET, 0.100" 10POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf