Vishay/Dale RWR74S1820FRBSL
RWR74S1820FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S1820FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 182 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S1820FRBSL.pdf
Availability of RWR74S1820FRBSL
QUANTITY
RWR74S1820FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S1820FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S1820FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)182
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S1820FRBSL
Related LinksRWR74S1, RWR74S1820FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S1820FRBSL Details Description
Related parts for RWR74S1820FRBSL
MOSFET P-CH 60V 9.4A DPAK datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 383MA 1.93 OHM datasheet.pdf
RES 1M OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
UNI-FLANGE datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 44MM datasheet.pdf
MINIFITJR BMI FLOATING RECEPTACL datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf