Vishay/Dale RWR74S1R00FMBSL
RWR74S1R00FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S1R00FMBSL
Brief Description
RES 1 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S1R00FMBSL.pdf
Availability of RWR74S1R00FMBSL
QUANTITY
RWR74S1R00FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S1R00FMBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S1R00FMBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S1R00FMBSL
Related LinksRWR74S1, RWR74S1R00FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S1R00FMBSL Details Description
Related parts for RWR74S1R00FMBSL
OSC 3.3V PROG TTL TRI ST 25PPM datasheet.pdf
CHOKE ARRAY COM MODE 300 OHMS datasheet.pdf
RES SMD 44.2KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 100MA PLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 32.2VC SMB datasheet.pdf
LED XLAMP XP-C RED SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2K OHM 8SIP datasheet.pdf
CAP CER 390PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
KRIMPING DIES SET OF 2 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 750MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 24V datasheet.pdf