Vishay/Dale RWR74S1R00FSS73
RWR74S1R00FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S1R00FSS73
Brief Description
RES 1 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S1R00FSS73.pdf
Availability of RWR74S1R00FSS73
QUANTITY
RWR74S1R00FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S1R00FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR74S1R00FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S1R00FSS73
Related LinksRWR74S1, RWR74S1R00FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S1R00FSS73 Details Description
Related parts for RWR74S1R00FSS73
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 24V datasheet.pdf
IC AMP GEN-PURP 12-QFN datasheet.pdf
DIODE MODULE 45V 160A SOT227B datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 50W 25-75VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 42POS GLD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
IC SRAM 256K X 16 45NS 44-TSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT PIN datasheet.pdf