Vishay/Dale RWR74S1R58FRBSL
RWR74S1R58FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S1R58FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.58 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S1R58FRBSL.pdf
Availability of RWR74S1R58FRBSL
QUANTITY
RWR74S1R58FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S1R58FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S1R58FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.58
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S1R58FRBSL
Related LinksRWR74S1, RWR74S1R58FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S1R58FRBSL Details Description
Related parts for RWR74S1R58FRBSL
FIXED IND 27UH 4.3A 34 MOHM TH datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 15V 1.20A STRAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 2.87M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf
RES SMD 448 OHM 0.01% 1/10W 0805 datasheet.pdf