Vishay/Dale RWR74S1R58FSB12
RWR74S1R58FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S1R58FSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.58 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S1R58FSB12.pdf
Availability of RWR74S1R58FSB12
QUANTITY
RWR74S1R58FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S1R58FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR74S1R58FSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.58
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S1R58FSB12
Related LinksRWR74S1, RWR74S1R58FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S1R58FSB12 Details Description
Related parts for RWR74S1R58FSB12
CONN EDGECARD 16POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC LCD DVR 480SEG UNIV 80LQFP datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 20pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS R/A TIN SMD datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 32pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
SENSOR PRES 100PSI GAUG 3.3V DIP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 4A datasheet.pdf