Vishay/Dale RWR74S24R9FRS73
RWR74S24R9FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S24R9FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 24.9 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S24R9FRS73.pdf
Availability of RWR74S24R9FRS73
QUANTITY
RWR74S24R9FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S24R9FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR74S24R9FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.9
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S24R9FRS73
Related LinksRWR74S2, RWR74S24R9FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S24R9FRS73 Details Description
Related parts for RWR74S24R9FRS73
CONN HEADER VERT 12POS .100 30AU datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 10MM HOR 3POS PCB datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC DESERIALIZER X6 1:10 196-LBGA datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
FUSE 45A 600V FAST CLASS J datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 24A WDSON-2 datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SCR FAST SW 350A 1200V TO-200AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
SWITCH PLNGR SPDT 11A datasheet.pdf
CAP FILM 0.0033 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf