Vishay/Dale RWR74S2610FRBSL
RWR74S2610FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S2610FRBSL
Brief Description
RES 261 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S2610FRBSL.pdf
Availability of RWR74S2610FRBSL
QUANTITY
RWR74S2610FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S2610FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S2610FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)261
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S2610FRBSL
Related LinksRWR74S2, RWR74S2610FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S2610FRBSL Details Description
Related parts for RWR74S2610FRBSL
RES SMD 11.5K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 2MM GOLD SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 10% 2312 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB10 PG16 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 20% 330VAC AXIA datasheet.pdf