Vishay/Dale RWR74S2670FSBSL
RWR74S2670FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S2670FSBSL
Brief Description
RES 267 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S2670FSBSL.pdf
Availability of RWR74S2670FSBSL
QUANTITY
RWR74S2670FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S2670FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S2670FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)267
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S2670FSBSL
Related LinksRWR74S2, RWR74S2670FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S2670FSBSL Details Description
Related parts for RWR74S2670FSBSL
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 18W datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOD CORD STANDARD 4-4 SILVER 7' datasheet.pdf
CONN CHAMP RCPT 50POS .085 R/A datasheet.pdf
RES SMD 38.3KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
50W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
SLAD 10/180 3.2SN ORG datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
MICRO 37C P 3" YEL JACKS NI datasheet.pdf