Vishay/Dale RWR74S2730FSB12
RWR74S2730FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S2730FSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 273 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S2730FSB12.pdf
Availability of RWR74S2730FSB12
QUANTITY
RWR74S2730FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S2730FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR74S2730FSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)273
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S2730FSB12
Related LinksRWR74S2, RWR74S2730FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S2730FSB12 Details Description
Related parts for RWR74S2730FSB12
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA, Stacked 8 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
FAN BLOWER 97.2X32.1MM 12VDC datasheet.pdf