Vishay/Dale RWR74S2R61FSRSL
RWR74S2R61FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S2R61FSRSL
Brief Description
RES 2.61 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S2R61FSRSL.pdf
Availability of RWR74S2R61FSRSL
QUANTITY
RWR74S2R61FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S2R61FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S2R61FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.61
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S2R61FSRSL
Related LinksRWR74S2, RWR74S2R61FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S2R61FSRSL Details Description
Related parts for RWR74S2R61FSRSL
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 24V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC CLOCK BUFFER 1:5 20SOIC datasheet.pdf
SHORTING LINK PRE-ASSY 4POLE datasheet.pdf
CBL 19POS 0.5MM JMPR TYPE A 1' datasheet.pdf
VARISTOR 324V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RJ45 LOW PROFILE WITH LED datasheet.pdf
CAP FILM 10 NF 10% 310VAC RADIAL datasheet.pdf