Vishay/Dale RWR74S3010BSBSL
RWR74S3010BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S3010BSBSL
Brief Description
RES 301 OHM 5W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S3010BSBSL.pdf
Availability of RWR74S3010BSBSL
QUANTITY
RWR74S3010BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S3010BSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S3010BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)301
Tolerance±0.1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S3010BSBSL
Related LinksRWR74S3, RWR74S3010BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S3010BSBSL Details Description
Related parts for RWR74S3010BSBSL
OUTPUT MODULE AC G5 12MA 15VDC datasheet.pdf
IC DAC 10BIT MULTIPLYING 16-DIP datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 34POS 15 GOLD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 4KV X7R 2225 datasheet.pdf
RES 432 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 210K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.9M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 270 OHM 1% 20W datasheet.pdf
HEX STANDOFF 4-40 BRASS 6MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf