Vishay/Dale RWR74S3010FRRSL
RWR74S3010FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S3010FRRSL
Brief Description
RES 301 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S3010FRRSL.pdf
Availability of RWR74S3010FRRSL
QUANTITY
RWR74S3010FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S3010FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S3010FRRSL
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)301
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S3010FRRSL
Related LinksRWR74S3, RWR74S3010FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S3010FRRSL Details Description
Related parts for RWR74S3010FRRSL
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 32VQFN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A 8MSOP datasheet.pdf
THERMOSTAT 90 DEG NO TO-220 PRO datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON 6 5.8-8.5MM WHITE datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADAU1442 datasheet.pdf
FAN CORD 45DEG 48" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 5.08MM datasheet.pdf
HAR-MIK P/S ADAPTER 50M datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT datasheet.pdf