Vishay/Dale RWR74S3010FSBSL
RWR74S3010FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S3010FSBSL
Brief Description
RES 301 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S3010FSBSL.pdf
Availability of RWR74S3010FSBSL
QUANTITY
RWR74S3010FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S3010FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S3010FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)301
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S3010FSBSL
Related LinksRWR74S3, RWR74S3010FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S3010FSBSL Details Description
Related parts for RWR74S3010FSBSL
TERM BLOCK PCB 5POS 5.08MM BLACK datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 20POS .050" SLD datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 68POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 28VIN 3.3VOUT 49.5W datasheet.pdf