Vishay/Dale RWR74S3160FRS73
RWR74S3160FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S3160FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 316 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S3160FRS73.pdf
Availability of RWR74S3160FRS73
QUANTITY
RWR74S3160FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S3160FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR74S3160FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)316
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S3160FRS73
Related LinksRWR74S3, RWR74S3160FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S3160FRS73 Details Description
Related parts for RWR74S3160FRS73
CAP FILM 1500PF 2% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
IC 3-8 DECODE/DEMUX HS 16-DIP datasheet.pdf
RES SMD 95.3K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC REG BOOST 2.5V 0.85A 10MSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 05VOUT datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT BWR 16POS datasheet.pdf
CONN SR MALE 4POS W/XMAS GRAY datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf