Vishay/Dale RWR74S3481FRB12
RWR74S3481FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S3481FRB12
Brief Description
RES 3.48K OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S3481FRB12.pdf
Availability of RWR74S3481FRB12
QUANTITY
RWR74S3481FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S3481FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR74S3481FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.48k
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S3481FRB12
Related LinksRWR74S3, RWR74S3481FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S3481FRB12 Details Description
Related parts for RWR74S3481FRB12
RES SMD 60.4 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC AUDIO SUBSYSTEM 20UCSP datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 1.27MM datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 10.5 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC RCVR TRPL DIFF EQUAL 40LFCSP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
Connector Socket 56 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 560V 3.5A datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf