Vishay/Dale RWR74S34R8FRRSL
RWR74S34R8FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S34R8FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 34.8 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S34R8FRRSL.pdf
Availability of RWR74S34R8FRRSL
QUANTITY
RWR74S34R8FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S34R8FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S34R8FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)34.8
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S34R8FRRSL
Related LinksRWR74S3, RWR74S34R8FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S34R8FRRSL Details Description
Related parts for RWR74S34R8FRRSL
IC DGTL POT UP/DN 10K TSOT23-8 datasheet.pdf
SCR SURFACE MT 1000V 16A D2-PAK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 99POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
TRANS FLYBACK LT3748LT3575 3.8UH datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" 58A NM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IC LED DRIVER datasheet.pdf
RELAY SSR 530VAC/125A DC datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.075UF RADIAL datasheet.pdf
TV 23C 21#20 2#16 PIN PLUG datasheet.pdf
DUAL 30V P-CHANNEL ENHANCEMENT MODE MOSFET IC datasheet.pdf