Vishay/Dale RWR74S3651FRBSL
RWR74S3651FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S3651FRBSL
Brief Description
RES 3.65K OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S3651FRBSL.pdf
Availability of RWR74S3651FRBSL
QUANTITY
RWR74S3651FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S3651FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S3651FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S3651FRBSL
Related LinksRWR74S3, RWR74S3651FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S3651FRBSL Details Description
Related parts for RWR74S3651FRBSL
CONN BNC JACK STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 5V datasheet.pdf
PLUG WATERTITE NEMA L5-20 125V datasheet.pdf
IC ACCELERATOR I2C HOTSWAP 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 300KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS BOX MNT PIN datasheet.pdf