Vishay/Dale RWR74S38R3FRB12
RWR74S38R3FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S38R3FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 38.3 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S38R3FRB12.pdf
Availability of RWR74S38R3FRB12
QUANTITY
RWR74S38R3FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S38R3FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR74S38R3FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)38.3
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S38R3FRB12
Related LinksRWR74S3, RWR74S38R3FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S38R3FRB12 Details Description
Related parts for RWR74S38R3FRB12
RES SMD 16 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
CONN FFC VERT 4POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV 2CH TRANS 8SOIC datasheet.pdf
RES 500 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 340K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.2A 14V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf