Vishay/Dale RWR74S39R0FRBSL
RWR74S39R0FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S39R0FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 39 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S39R0FRBSL.pdf
Availability of RWR74S39R0FRBSL
QUANTITY
RWR74S39R0FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S39R0FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S39R0FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)39
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)