Vishay/Dale RWR74S39R0FRBSL
RWR74S39R0FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S39R0FRBSL
Brief Description
RES 39 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S39R0FRBSL.pdf
Availability of RWR74S39R0FRBSL
QUANTITY
RWR74S39R0FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S39R0FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S39R0FRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)39
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S39R0FRBSL
Related LinksRWR74S3, RWR74S39R0FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S39R0FRBSL Details Description
Related parts for RWR74S39R0FRBSL
TRANS 2NPN PREBIAS 0.15W EMT6 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES 70K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL BLK FRONT MNT datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
POT 250K OHM 1/10W CARBON LOG datasheet.pdf
CONN FEMALE PLUG 8POS ORG datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf