Vishay/Dale RWR74S3R03FRB12
RWR74S3R03FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S3R03FRB12
Brief Description
RES 3.03 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S3R03FRB12.pdf
Availability of RWR74S3R03FRB12
QUANTITY
RWR74S3R03FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S3R03FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR74S3R03FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.03
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S3R03FRB12
Related LinksRWR74S3, RWR74S3R03FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S3R03FRB12 Details Description
Related parts for RWR74S3R03FRB12
IC REG LDO 1.8V 5A TO220-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
Crystal 5.7143MHz 30ppm 20pF 50 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 95MM datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 18POS datasheet.pdf
HEAT SHRINK .12"X4' datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf