Vishay/Dale RWR74S3R03FRS73
RWR74S3R03FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S3R03FRS73
Brief Description
RES 3.03 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S3R03FRS73.pdf
Availability of RWR74S3R03FRS73
QUANTITY
RWR74S3R03FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S3R03FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR74S3R03FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.03
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S3R03FRS73
Related LinksRWR74S3, RWR74S3R03FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S3R03FRS73 Details Description
Related parts for RWR74S3R03FRS73
JUMPER-H1507TR/A2015N/X 12" datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 29.1KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
FILTER LC HIGH FREQ 100PF 1205 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25.4MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
RES 120 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125" datasheet.pdf