Vishay/Dale RWR74S3R24FMB12
RWR74S3R24FMB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S3R24FMB12
Brief Description
RES 3.24 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S3R24FMB12.pdf
Availability of RWR74S3R24FMB12
QUANTITY
RWR74S3R24FMB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S3R24FMB12
Internal Part NumberEIS-RWR74S3R24FMB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.24
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S3R24FMB12
Related LinksRWR74S3, RWR74S3R24FMB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S3R24FMB12 Details Description
Related parts for RWR74S3R24FMB12
IC REG LDO 5V 0.3A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.47 OHM 5% 2W 1020 datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 8K 8SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 48 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 38KSPS 11CH 20-SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS W/PIN INLINE R/A datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 5.6A 24 MOHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf