Vishay/Dale RWR74S3R40FRRSL
RWR74S3R40FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S3R40FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.4 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S3R40FRRSL.pdf
Availability of RWR74S3R40FRRSL
QUANTITY
RWR74S3R40FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S3R40FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S3R40FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.4
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S3R40FRRSL
Related LinksRWR74S3, RWR74S3R40FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S3R40FRRSL Details Description
Related parts for RWR74S3R40FRRSL
SHORT LINK INSUL 3POLE PRE ASSY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
FUSE 125V ALARM W/LENS 3A datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 42POS GOLD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
NOSG,STR,BF,USFT datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 20% 1KVDC RAD datasheet.pdf
MKP 3UF 5% 850VDC DRAWING T3 datasheet.pdf