Vishay/Dale RWR74S3R90FMB12
RWR74S3R90FMB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S3R90FMB12
Brief Description
RES 3.9 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S3R90FMB12.pdf
Availability of RWR74S3R90FMB12
QUANTITY
RWR74S3R90FMB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S3R90FMB12
Internal Part NumberEIS-RWR74S3R90FMB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.9
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S3R90FMB12
Related LinksRWR74S3, RWR74S3R90FMB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S3R90FMB12 Details Description
Related parts for RWR74S3R90FMB12
SWITCH PUSH SPST-NO 0.01A 35V datasheet.pdf
BNC FEMALE-.025" PIN RECEPT 7" datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 18POS 30AU datasheet.pdf
Connector Receptacle 37 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 5W T18 datasheet.pdf