Vishay/Dale RWR74S4121FRBSL
RWR74S4121FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S4121FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.12K OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S4121FRBSL.pdf
Availability of RWR74S4121FRBSL
QUANTITY
RWR74S4121FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S4121FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S4121FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.12k
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S4121FRBSL
Related LinksRWR74S4, RWR74S4121FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S4121FRBSL Details Description
Related parts for RWR74S4121FRBSL
IC MCU 8BIT 768B EPROM 8CDIP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR SP6125 datasheet.pdf
RES 226K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVDS HIGH 7PPM datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 495MA 600 MOHM datasheet.pdf
TERM FORK INS datasheet.pdf
OSC XO 4.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 10% 253VAC AXIAL datasheet.pdf