Vishay/Dale RWR74S4421FSRSL
RWR74S4421FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S4421FSRSL
Brief Description
RES 4.42K OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S4421FSRSL.pdf
Availability of RWR74S4421FSRSL
QUANTITY
RWR74S4421FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S4421FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S4421FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.42k
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S4421FSRSL
Related LinksRWR74S4, RWR74S4421FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S4421FSRSL Details Description
Related parts for RWR74S4421FSRSL
CAP CER 12PF 50V C0H 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
VACUUM FLUORESCENT DISPLAY datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 243 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
MOD CABLE 10FT STRAIGHT datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IMP100,S,H,RA2P16C,UG,LEW39 datasheet.pdf
100UF 25V 9,4X23,3MM 125C 20000H datasheet.pdf