Vishay/Dale RWR74S45R3FSB12
RWR74S45R3FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S45R3FSB12
Brief Description
RES 45.3 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S45R3FSB12.pdf
Availability of RWR74S45R3FSB12
QUANTITY
RWR74S45R3FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S45R3FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR74S45R3FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)45.3
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S45R3FSB12
Related LinksRWR74S4, RWR74S45R3FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S45R3FSB12 Details Description
Related parts for RWR74S45R3FSB12
RES SMD 14.7K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC TXRX TRI-ST DL SPLY 6TSSOP datasheet.pdf
IC VOLT REG W/SW & IGNIT 20-HSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
IC LP SUPERVISRY CIRCUIT 4X2SON datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.2V 35W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 4A X2 TO-220 datasheet.pdf