Vishay/Dale RWR74S4701FSB12
RWR74S4701FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S4701FSB12
Brief Description
RES 4.7K OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S4701FSB12.pdf
Availability of RWR74S4701FSB12
QUANTITY
RWR74S4701FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S4701FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR74S4701FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S4701FSB12
Related LinksRWR74S4, RWR74S4701FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S4701FSB12 Details Description
Related parts for RWR74S4701FSB12
TEST LEAD STKG BANA-MINGRABR 36" datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4DIP datasheet.pdf
RES SMD 237KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
PILOT LIGHT ROUND YLW 14VAC/DC datasheet.pdf
SCREWDRIVER SET SLOT W/POUCH 8PC datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 12K OHM 16DIP datasheet.pdf
RES 19.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 786.6256 OHM 0.6W 0.1% RAD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf