Vishay/Dale RWR74S4R00FRB12
RWR74S4R00FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S4R00FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S4R00FRB12.pdf
Availability of RWR74S4R00FRB12
QUANTITY
RWR74S4R00FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S4R00FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR74S4R00FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S4R00FRB12
Related LinksRWR74S4, RWR74S4R00FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S4R00FRB12 Details Description
Related parts for RWR74S4R00FRB12
CONN HEADER 82POS DUAL 2MM T/H datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TMDX470R1314PZ datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN TNC JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN RCPT 22 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf