Vishay/Dale RWR74S4R42FSRSL
RWR74S4R42FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S4R42FSRSL
Brief Description
RES 4.42 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S4R42FSRSL.pdf
Availability of RWR74S4R42FSRSL
QUANTITY
RWR74S4R42FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S4R42FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S4R42FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.42
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S4R42FSRSL
Related LinksRWR74S4, RWR74S4R42FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S4R42FSRSL Details Description
Related parts for RWR74S4R42FSRSL
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 150W datasheet.pdf
SCR 1.25A 400V TO-92 datasheet.pdf
FILTER MED PERFORM IEC INLET 15A datasheet.pdf
21P MTA156 CONN ASSY 24AWG LF datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 100A TDSON-8 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC datasheet.pdf
POLYZEN PPTC/ZENER SMD datasheet.pdf
22UF 25V 5X12 85C AXI datasheet.pdf