Vishay/Dale RWR74S4R42FSS73
RWR74S4R42FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S4R42FSS73
Brief Description
RES 4.42 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S4R42FSS73.pdf
Availability of RWR74S4R42FSS73
QUANTITY
RWR74S4R42FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S4R42FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR74S4R42FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.42
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S4R42FSS73
Related LinksRWR74S4, RWR74S4R42FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S4R42FSS73 Details Description
Related parts for RWR74S4R42FSS73
CONN RING 4 AWG #10 YEL TERMINYL datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 2.1"L X 1.3"W datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY FUSE HLDR PNL 10A datasheet.pdf
DIODE ARRAY 300V 30A ISOPLUS147 datasheet.pdf
MINITEK UNSHRD HDR RA datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO204AL datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf