Vishay/Dale RWR74S5110BSB12
RWR74S5110BSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S5110BSB12
Brief Description
RES 511 OHM 5W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S5110BSB12.pdf
Availability of RWR74S5110BSB12
QUANTITY
RWR74S5110BSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S5110BSB12
Internal Part NumberEIS-RWR74S5110BSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)511
Tolerance±0.1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S5110BSB12
Related LinksRWR74S5, RWR74S5110BSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S5110BSB12 Details Description
Related parts for RWR74S5110BSB12
IC 1DRVR/1RCVR RS232 3V 16-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 6.3V X7R 0805 datasheet.pdf
SLEEVE BRAIDED PET 3/4 BK 100' datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A datasheet.pdf
SURGEPOD PRO TYPE1 SPD FOR 600 W datasheet.pdf