Vishay/Dale RWR74S5110FRRSL
RWR74S5110FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S5110FRRSL
Brief Description
RES 511 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S5110FRRSL.pdf
Availability of RWR74S5110FRRSL
QUANTITY
RWR74S5110FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S5110FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S5110FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S5110FRRSL
Related LinksRWR74S5, RWR74S5110FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S5110FRRSL Details Description
Related parts for RWR74S5110FRRSL
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
FUSE GLASS 6A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER 700MHZ 28-SOIC datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 75A AC datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG GREEN 100' datasheet.pdf
RES 118 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
WS02-CFSC1-J-UP VER2 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 3W datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 54POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 24PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf