Vishay/Dale RWR74S5360FSB12
RWR74S5360FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S5360FSB12
Brief Description
RES 536 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S5360FSB12.pdf
Availability of RWR74S5360FSB12
QUANTITY
RWR74S5360FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S5360FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR74S5360FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)536
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S5360FSB12
Related LinksRWR74S5, RWR74S5360FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S5360FSB12 Details Description
Related parts for RWR74S5360FSB12
SWITCH BASIC SPDT 15A SCREW datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.4MHZ RRO 16SOIC datasheet.pdf
RES 768 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS SKT datasheet.pdf
SWITCH LIMIT PB PNL MT SPDTX2 4A datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 32VDC datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER ON/OFF SOT89-5L datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.9V 4-USP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf