Vishay/Dale RWR74S5361FSBSL
RWR74S5361FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S5361FSBSL
Brief Description
RES 5.36K OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S5361FSBSL.pdf
Availability of RWR74S5361FSBSL
QUANTITY
RWR74S5361FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S5361FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S5361FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.36k
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S5361FSBSL
Related LinksRWR74S5, RWR74S5361FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S5361FSBSL Details Description
Related parts for RWR74S5361FSBSL
AC/DC CONVERTER 28V 11W datasheet.pdf
BREADBOARD 1/32" 2.00X6.00"L datasheet.pdf
LED 5MM VERT LOW CUR RED PC MNT datasheet.pdf
RES 97.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER VERT GOLD 11POS datasheet.pdf
CAP CER 12PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
INSERT PSA.0S.116. FOR 1LV datasheet.pdf
Connector Socket 25 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf