Vishay/Dale RWR74S54R9FRRSL
RWR74S54R9FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S54R9FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 54.9 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S54R9FRRSL.pdf
Availability of RWR74S54R9FRRSL
QUANTITY
RWR74S54R9FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S54R9FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S54R9FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S54R9FRRSL
Related LinksRWR74S5, RWR74S54R9FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S54R9FRRSL Details Description
Related parts for RWR74S54R9FRRSL
TOOL MULTI MOD CRIMPING METAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
MODULE SCR/DIODE 90A 240VAC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8DFN datasheet.pdf
IC ADC 18BIT 250KSPS BIP 48-LQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.02 OHM 1% 10W datasheet.pdf
Crystal 114.2850MHz 20ppm 18pF 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
ROUND BUTTON PANEL SEALING FOR 1 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf