Vishay/Dale RWR74S54R9FRRSL
RWR74S54R9FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S54R9FRRSL
Brief Description
RES 54.9 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S54R9FRRSL.pdf
Availability of RWR74S54R9FRRSL
QUANTITY
RWR74S54R9FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S54R9FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S54R9FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S54R9FRRSL
Related LinksRWR74S5, RWR74S54R9FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S54R9FRRSL Details Description
Related parts for RWR74S54R9FRRSL
IC CODE HOP ENCOD/TRNSPOND 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 2.66A 25 MOHM TH datasheet.pdf