Vishay/Dale RWR74S5621BRBSL
RWR74S5621BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S5621BRBSL
Brief Description
RES 5.62K OHM 5W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S5621BRBSL.pdf
Availability of RWR74S5621BRBSL
QUANTITY
RWR74S5621BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S5621BRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S5621BRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S5621BRBSL
Related LinksRWR74S5, RWR74S5621BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S5621BRBSL Details Description
Related parts for RWR74S5621BRBSL
IC REG BUCK ADJ 0.45A 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 96A PLUS 220 datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14-SOIC datasheet.pdf
RES 649K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TXRX SFF OC12/STM-4 SR BAIL datasheet.pdf
IC AMP LIMITING 1.25GBPS 16QFN datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG 500' datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% 2910 datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT PIN datasheet.pdf