Vishay/Dale RWR74S5621FRRSL
RWR74S5621FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S5621FRRSL
Brief Description
RES 5.62K OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S5621FRRSL.pdf
Availability of RWR74S5621FRRSL
QUANTITY
RWR74S5621FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S5621FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S5621FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S5621FRRSL
Related LinksRWR74S5, RWR74S5621FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S5621FRRSL Details Description
Related parts for RWR74S5621FRRSL
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf