Vishay/Dale RWR74S56R0FRB12
RWR74S56R0FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S56R0FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 56 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S56R0FRB12.pdf
Availability of RWR74S56R0FRB12
QUANTITY
RWR74S56R0FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S56R0FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR74S56R0FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S56R0FRB12
Related LinksRWR74S5, RWR74S56R0FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S56R0FRB12 Details Description
Related parts for RWR74S56R0FRB12
IC REG LDO 3.3V/ADJ 3A TO220-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 1KV X7R 2225 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 53POS STRGHT PINS datasheet.pdf
TFLEX XS420 9" X 9" datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5V IN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 144LFBGA datasheet.pdf
FAN 60X15MM 12VDC 21 CFM datasheet.pdf